/>  

نقد و بررسی فیلم جان ویک 3 + قسمت اول و دوم این کالکشن

معرفی مجموعه فیلم سینمایی جان ویک

کالکشن بسیار پر طرفدار جان ویک که شامل سه قسمت (چپتر)، John Wick 2014، John Wick: Chapter 2 2017 و John Wick: Chapter 3 2019 Parabellum میباشد به روایت زندگی شخصیتی به ظاهر آرام به همین نام (جان ویک) میپردازد که به خاطر کشته شدن سگش تصمیم به انتقام میگیرد.

    جان ویک در واقع مردی که دوران گذشته پرگناه و خونینی داشته کسی که تنها یک آدمکش حرفه ای نبوده است بلکه یک ماشین کشتار جمعی به تمام عیار بوده که با آشنا شدن با زن مورد علاقه اش تصمیم می گیرد خودش را بازنشسته کند و زندگی آرام و بی دردسری را با همسرش که باعث تحولش بود سپری کند و به خاطر او از گذشته اش دست بکشد و با قدرت عشق یک زندگی آرام و به دور از خون و گلوله را تجربه کند.

 

 

تحول و دگرگونی

  اما وقتی که همسرش که تنها دلیل برگشت او به زندگی عادی بود میمیرد باعث می شود جاناتان گرفتار برزخ روحی بسیار آزار دهنده ای شود و با  گذشته ی پر پیچ و تابش در تنهایی دست و پنجه نرم کند. همسرش قبل از مرگ برای جان سگی به یادگار میگذارد که در تنهایی همدمش باشد و دلیلی باشد که دوباره به زندگی قبلی اش بازنگردد و این سگ برای ویک حکم یک هدیه فوق العاده را داشت که یادآور روزگار خوشش در کنار همسرش بود.

 


 

    اما هنگامی که سگ کشته می شود جاناتان که دیگر چیزی برای از دست دادن ندارد خوی آدمکشی اش بیدار می شود و تصمیم میگیرد برای خالی کردن خشمش از کسانی که باعث این اتفاقات بوده اند انتقام بگیرد و تبدیل به وسیله ی کشتار جمعی شیطانی ای می شود که هیچ کس جلودارش نیست و تبدیل به یک هیتمن خفن می شود.

 

 

محبوبیت

    داستان جان ویک یک فیلم نامه ی جدید و تازه نیست بلکه داستان آدمکش حرفه ای است که به منظور انتقام و تلافی راه می افتد و می رود تا سازمان کله گنده ی مافیایی که قبلا برایشان کار میکرده را نابود کند و این ایده ای است که شاید بارها در فیلم های دیگر دیده باشیم اما چه چیزی باعث شده که جان ویک با اینگونه فیلم ها متفاوت باشد و تبدیل به یکی از جذابترین اکشن های سال های اخیر سینمای هالیوود شود؟

    در واقع جان ویک به این خاطر فیلم خوبی است چون ایده ی داستانی بی مغزی دارد و میشود گفت کاراکتر جان ویک دارد رویای خون آلود و وسوسه کننده ی ما را زندگی می کند همان رویایی که هنگام تلافی کردن و انتقام به خود ما دست می دهد اما جرات و جسارت اجرا کردنش را نداریم.

    اجرای تکنیک های رزمی کونگ فو و جوجیتسو و صحنه های مبارزه واقعی توسط کیانو ریوز یک اکشن سرزنده و پرانرژی را به تصویر میکشد که تماشاچیان را به شدت به خودش مجذوب می کند. در جان ویک 3 پارابلوم نیز با صحنه ی جدیدی روبه رو می شویم که جان سوار بر اسب در حال تعقیب و گریز است.

 

 

مهمترین ویژگی این فیلم دنیا سازی کم نظیرش است که ان را جذابتر کرده است. 

    چاد استاهلسکی و دیوید لیچ کارگردانان این مجموعه هستند که کار خود را در عرصه ی سینما با بدلکاری و صحنه های اکشن آغاز کرده اند و در این زمینه تجربه های زیادی داشته و با انتخاب کیانو ریوز به عنوان شخصیت اصلی  و ساختن چنین فیلمی این تجربیاتشان را اثبات کرده اند.

    کیانو ریوز با اینکه در دهه پنجم عمر خود است اما از ورزیدگی و توانایی های زیادی در بدلکاری برخوردار است که باعث شده است جان ویک را تبدیل به یک کاراکتر فعال سی ساله ی پرطرفدار کند. کیانو ریوز پس از بازگشتش به سینما با بازی در این نقش به نوعی توانست یک شبه محبوبیت گذشته خود را دوباره بدست آورد و دوباره اوج بگیرد.